پنجمین همایش مدیران حقوقی دانشگاها، پژوهشگاهها و پارک های علم و فناوری کشور

همایش مدیران حقوقی دانشگاها، پژوهشگاهها و پارک های علم و فناوری کشور

۲۷ دی ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۶ کد : ۴۴۹۰۱ رویدادهای مهم
پنجمین همایش مدیران حقوقی دانشگاها، پژوهشگاهها و پارک های علم و فناوری کشور ۲۰ دی ماه سال جاری در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان با حضور جناب آقای دکتر سیمایی صراف، معاون محترم حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری، جناب آقای دکتر علیدوستی، رئیس محترم پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک) ، جناب آقای دکتر ابطحی، رئیس محترم شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان و مدیران کل معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم و مدیران و مشاوران حقوقی دانشگاها و پژوهشگاهای سراسر کشور برگزار گردید و قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی مورد بحث و نقد قرار گرفت.
همایش مدیران حقوقی دانشگاها، پژوهشگاهها و  پارک های علم و فناوری کشور

دکتر وکیلیان، مدیر کل لوایح، تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت علوم در این همایش با بیان ضرورت و لزوم اجرای قانون فوق اشاره کرده و خاطر نشان نمود:

ایران یک کشور در حال توسعه است و یکی از لوازم توسعه تضمین حق مالکیت است. مالکیت امروز در اشکال و انواع جدید ظهور نموده که یکی از این اشکال مالکیت فکری یا معنوی است. این نوع مالکیت غالباً به شکل اثر ادبی، علمی یا هنری و مانند این ظهور و بروز پیدا می‌کند. تقلب، سرقت یا عدم رعایت حقوق پدیدآورندگان آثار علمی موجب تزلزل حق مالکیت جز این قبیل آثار است و می‌تواند مانع پیشرفت و ترقی علمی و فرهنگی جامعه باشد.قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی در راستای تقویت اخلاق علمی تهیه و تصویب شده است و آیین‌نامه اجرایی این قانون نیز درصدد تهیه زمینه‌های اجرایی و علمی این قانون تهیه و پیش‌نویس آن در حال طی مراحل قانونی است.

لازم است همه متخصصان موضوع تا قبل از نهایی‌شدن و تصویب آیین‌نامه اجرایی یاد‌شده، در جهت رفع ایرادات احتمالی و دستیابی به یک آیین‌نامه جامع و اثرگذار همفکری و همیاری کنند.

کلید واژه ها: پنجمین همایش مدیران حقوقی دانشگاها، پژوهشگاهها و پارک های علم و فناوری کشور


نظر شما :